Rezerwuj online

Regionalne tradycje wielkanocne

  1. Strona główna
  2. Regionalne tradycje wielkanocne
Poznaj szczegóły
Zdjęcie w tle
21 mar 2016

Wielkanoc to najważniejsze święto dla chrześcijan upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Symbolika święta związana jest głównie z pochwałą życia, dlatego Wielkanoc to czas radości, ale również zadumy i refleksji. To przecież tydzień poprzedzający  święta jest wspomnieniem najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń. Wielki Tydzień to czas oczekiwania, przypomnienia męczeńskiej drogi Chrystusa, a później radości z powodu zmartwychwstania.

Wielkanoc to także wiele tradycyjnych wydarzeń, które przetrwały w niezmienionej formie do dziś. Nie muszą być wyłącznie związane z wiarą, ale wiele z nich to przede wszystkim celebrowanie nowego początku i radość z nadejścia wiosny, kiedy wszystko budzi się do życia.

A jak świętuje się w poszczególnych regionach Polski?

Na Śląsku święci się kolorowe palmy w Niedzielę Palmową. Tradycja mówi, że Ślązacy połykają po jednej kuleczce bazi, aby być w dobrej kondycji aż do kolejnej Wielkanocy.

Na Kujawach na stole króluje kaszanka oraz barwione jajka. Ciekawym zjawiskiem jest Półpościec – w trzecią niedzielę Wielkiego Postu młodzi chłopcy rozbijają gliniane garnki z popiołem o drzwi domów, w których mieszkają panny.

W Małopolsce przechadza się Siuda Baba, czarna od sadzy postać, która przez cały czas pilnowała ognia i nie wolno było się jej umyć. Zaraz po świętach w Krakowie odbywa się również tradycyjny odpust na Kopcu Kraka – odpust Rękawka.

Na Podhalu dokonuje się publicznej egzekucji kukły przedstawiającej Judasza. Postać zrobiona ze słomy jest ciągnięta przez całą wieś, smagana i ostatecznie spalona lub stopiona. A świąteczny koszyk górale wyplatają korzeniami jałowca.

Na Pomorzu nie było lania zimną wodą w Wielkanocny Poniedziałek. Dziewczęta uciekały przed… rózgami, czyli delikatnym odkładaniem brzozowymi gałązkami. Mężczyźni wybierali gałązki zdrowe i wiosenne, i już na dwa tygodnie przed Wielkanocą wkładali je do wazonu, aby wyhodować zielone listki. Chłopcy oczywiście wybierali panny, które szczególnie przypadły im do gustu.

Przygotowania do Wielkanocy w naszym hotelu z basenem nad morzem są już bardzo zaawansowane! Czekamy na Was!

Pozdrawiamy, Załoga Kormoran Wellness Medical Spa

 

newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!